Wheel Horse
12-38XL
Lawn tractor · 1993–1995 · 12 hp
Wheel Horse12-38XL
The Wheel Horse 12-38XL is a lawn tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 412 lbs (186 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
38" Mower deck
| Mower Deck | 38 in (96 cm) |
|---|