Wheel Horse
1056
Lawn tractor · 10 hp
Wheel Horse1056
The Wheel Horse 1056 is a lawn tractor. It features a Kohler K241AS engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Uni-Drive |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 32 in (81 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00x12 |
Steering
| Type | manual |
|---|