Wheel Horse
1267
Lawn tractor · 12 hp
Wheel Horse1267
The Wheel Horse 1267 is a lawn tractor. It features a Kohler K301S engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K301S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.07 ci (476 cc) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Unidrive |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
| Rear Tread | 34 in (86 cm) |
Weight
| Weight | 607 lbs (275 kg) |
|---|---|
| Shipping | 607 lbs (275 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|