Wheel Horse
12HP
Lawn tractor · 12 hp
Wheel Horse12HP
The Wheel Horse 12HP is a lawn tractor. It features a 12 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Wheel Horse 5086 |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
| Ground Clearance | 7.25 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 675 lbs (306 kg) |
|---|---|
| Shipping | 675 lbs (306 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x5.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|