Wheel Horse
1076
Lawn tractor · 10 hp
Wheel Horse1076
The Wheel Horse 1076 is a lawn tractor. It features a Kohler K241AS engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.85 ci (390 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.5 qts (2.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Type | Type A ATF |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 32 in (81 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
| Ground Clearance | 7.25 in (18 cm) |
Weight
| Weight | 560 lbs (254 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00x12 |
Fuel
| Capacity | 1.5 gal (5.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|