Wheel Horse
110-4
Lawn tractor · 1988–1993 · 10 hp
Wheel Horse110-4
The Wheel Horse 110-4 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1993. It features a Kawasaki FC290V engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FC290V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 17.7 ci (290 cc) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 2.36 in (60 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 900 |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 64.7 in (164 cm) |
|---|---|
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 46.5 in (118 cm) |
Weight
| Weight | 344 lbs (156 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.10x3.50-4 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" Mower deck
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|