Wheel Horse
1100 Special
Farm tractor · 11 hp
Wheel Horse1100 Special
The Wheel Horse 1100 Special is a farm tractor. It features a Briggs & Stratton 252417 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252417 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 24 |
| Charging Amps | 3 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 65 in (165 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 45.5 in (115 cm) |
Weight
| Weight | 560 lbs (254 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 22.50x7.50-12 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|