Yanmar
221
Farm tractor · 2014–2022 · 21 hp
Yanmar221
The Yanmar 221 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2022. It features a Yanmar 3TNM74F engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNM74F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 60.3 ci (1 L) |
| Bore | 2.92 in (74 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 21.5 hp (16 kW) |
| Power Net | 19.4 hp (14.5 kW) |
| Power PTO | 15.6 hp (11.6 kW) |
| Torque Peak | 39.4 lb-ft (53.4 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.1 qts (2.9 L) |
| Coolant Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
| Emissions | Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 16.4 qts (15.5 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
| Pressure | 1,891 psi (130.4 bar) |
| Steering Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
Hitch
| Rear Type | 1 (limited) |
|---|---|
| Rear Lift | 660 lbs (299 kg) |
Dimensions
| Length | 102.1 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 47.3 in (120 cm) |
| Height | 51.1 in (129 cm) |
| Height Rops | 82.3 in (209 cm) |
| Wheelbase | 57.9 in (147 cm) |
| Ground Clearance | 6.4 in (16 cm) |
| Front Tread | 35.2 in (89 cm) |
| Rear Tread | 35.2 in (89 cm) |
Weight
| Weight | 1,537 lbs (697 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.0-12 |
| Front Industrial | 18x8.50-10 |
| Rear Industrial | 26x12.0-12 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.