Yanmar
AF-170
Farm tractor · 1997–2000 · 16 hp
YanmarAF-170
The Yanmar AF-170 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2000. It features a Yanmar 3TNE74 engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 12.5 kW |
| Power Rated | 16.8 hp (12.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.2 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 42.1 in (106 cm) |
| Height | 74.4 in (188 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 32.7 in (83 cm) |
Weight
| Weight | 1,631 lbs (739 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|