Yanmar
AF-17
Farm tractor · 1992–1992 · 16 hp
YanmarAF-17
The Yanmar AF-17 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1992. It features a Yanmar 1.0L 3-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 8 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | AF Series |
Mechanical
| Rops Type | two-post |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 |
|---|
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
| Battery Ah | 45 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Details | 558@2500, 805@2500, 1228@2500, -745@2500 |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Bore Stroke | 2.91x3.07 in (74 x 78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power | 16.8 hp (12.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 103.2 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 42.1 in (106 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 33.5 in (85 cm) |
| Rear Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Weight | 1,631 lbs (739 kg) |
| Tires Front | 6-12 |
| Tires Rear | 8.3-20 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |