Yanmar
AF-160
Farm tractor · 1997–2000 · 15 hp
YanmarAF-160
The Yanmar AF-160 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2000. It features a Yanmar 3TNE72 engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE72 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 59.1 ci (1 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Power Rated | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle, hydrostatic |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 103.2 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 43.3 in (109 cm) |
| Height | 73.6 in (186 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
gear
| Weight | 1,587 lbs (719 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 1,631 lbs (739 kg) |
|---|
primary
| Weight | 1,587 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|