Yanmar
AC-18
Farm tractor · 2002–2007 · 18 hp
YanmarAC-18
The Yanmar AC-18 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2007. It features a Yanmar 3TNE74 engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 87 in (220 cm) |
|---|---|
| Width | 47.2 in (119 cm) |
| Height | 69.5 in (176 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 1,422 lbs (645 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|