Yanmar
AF116
Farm tractor · 2002–2005 · 16 hp
YanmarAF116
The Yanmar AF116 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Yanmar 3TNE72 engine, and two-post steering. It weighs 1,455 lbs (659 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE72 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 58.1 ci (1 L) |
| Power Gross | 11.9 kW |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 546/781/1176 (1.375) |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.5 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 40.6 in (103 cm) |
| Height | 73.2 in (185 cm) |
| Wheelbase | 54.3 in (137 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,455 lbs (659 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|