Yanmar
AF220
Farm tractor · 2002–2004 · 20 hp
YanmarAF220
The Yanmar AF220 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Yanmar 3TNE78 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE78 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 73.5 ci (1.2 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 547/716/1210 |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 43.9 in (111 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
| Wheelbase | 55.9 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 35.6 in (90 cm) |
| Rear Tread | 35.8 in (90 cm) |
Weight
| Weight | 1,896 lbs (860 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|