Yanmar
AF-22
Farm tractor · 1992–1997 · 21 hp
YanmarAF-22
The Yanmar AF-22 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1997. It features a Yanmar 3TNS82 engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNS82 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 86.96 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Power Rated | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed shuttle, 16-speed four-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 48.8 in (123 cm) |
| Height | 76.4 in (194 cm) |
| Wheelbase | 60.6 in (153 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Front Tread | 38.6 in (98 cm) |
| Rear Tread | 38.2 in (97 cm) |
Weight
| Weight | 2,568 lbs (1,164 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|