Yanmar
AF222
Farm tractor · 2002–2004 · 22 hp
YanmarAF222
The Yanmar AF222 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Yanmar 3TNE78 engine, and two-post steering. It weighs 1,929 lbs (874 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE78 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 73.5 ci (1.2 L) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 547/716/1210 |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 43.9 in (111 cm) |
| Height | 75.4 in (191 cm) |
| Wheelbase | 55.9 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
| Front Tread | 36 in (91 cm) |
| Rear Tread | 35.8 in (90 cm) |
Weight
| Weight | 1,929 lbs (874 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|