Yanmar
AF-15
Farm tractor · 1992–1996 · 14 hp
YanmarAF-15
The Yanmar AF-15 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1996. It features a Yanmar 3TNA72 engine, and two-post steering. The transmission is a creeper type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNA72 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 53.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power Gross | 14.8 hp (11 kW) |
| Power Rated | 14.8 hp (11 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | creeper |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed, 12-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.2 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 72.2 in (183 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,587 lbs (719 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|