Yanmar
AF-18
Farm tractor · 1992–1992 · 17 hp
YanmarAF-18
The Yanmar AF-18 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1992. It features a Yanmar 3TNE74 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Power Rated | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed, 12-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.2 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 43.3 in (109 cm) |
| Height | 74.2 in (188 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 33.5 in (85 cm) |
| Rear Tread | 33.9 in (86 cm) |
Weight
| Weight | 1,653 lbs (749 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-22 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|