Yanmar
AC-21
Farm tractor · 2004–2007 · 20 hp
YanmarAC-21
The Yanmar AC-21 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Yanmar 3TNE74 engine, and two-post steering. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 20.5 hp (15.3 kW) |
| Power Rated | 20.5 hp (15.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 92.1 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 49.6 in (125 cm) |
| Height | 71.9 in (182 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 1,830 lbs (830 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|