Yanmar
AC-10
Farm tractor · 2001–2014 · 10 hp
YanmarAC-10
The Yanmar AC-10 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2014. It features a 10 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 26.6 ci (0.4 L) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 96.9 in (246 cm) |
|---|---|
| Width | 52.8 in (134 cm) |
| Height | 69.3 in (176 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 1,124 lbs (509 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|