Yanmar
AF120
Farm tractor · 2002–2005 · 20 hp
YanmarAF120
The Yanmar AF120 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Yanmar 3TNE74 engine, and two-post steering. It weighs 1,488 lbs (674 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE74 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 569/814/1226 (1.375) |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 45 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 103.5 in (262 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height | 75.6 in (192 cm) |
| Wheelbase | 54.3 in (137 cm) |
| Front Tread | 33.9 in (86 cm) |
| Rear Tread | 32.7 in (83 cm) |
Weight
| Weight | 1,488 lbs (674 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.30-2 |
Fuel
| Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|