Yanmar
425
Farm tractor · 2022–Present · 23 hp
Yanmar425
The Yanmar 425 is a farm tractor manufactured starting in 2022. It features a Yanmar 3TNV80F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV80F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 77.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.3 in (84 mm) |
| Power Gross | 23.9 hp (17.8 kW) |
| Power Net | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Power PTO | 18.1 hp (13.5 kW) |
| Torque Peak | 45.7 lb-ft (62 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.6 qts (3.4 L) |
| Coolant Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Oil Capacity | 16.4 qts (15.5 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
| Pressure | 2,429 psi (167.5 bar) |
| Steering Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I (Limited) |
|---|---|
| Rear Lift | 1,209 lbs (548 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 105.8 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 54.1 in (137 cm) |
| Height | 56.7 in (144 cm) |
| Height Rops | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 9.9 in (25 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 40.5 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 1,830 lbs (830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23x8.50-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 36x14.00-15 |
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
| Rear Industrial | 14-17.5 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | four-post ROPS canopy available (425HDX) |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Yanmar B65 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.