Yanmar
AF-24
Farm tractor · 1992–1997 · 23 hp
YanmarAF-24
The Yanmar AF-24 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1997. It features a Yanmar 1.4L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | AF Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Rops Type | two-post |
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | JIS1 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Other
| PTO Engine | 551@2500, 756@2500, 963@2500, 1293@2500, 694@2500 RPM |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 3TNS82 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 86.96 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Bore Stroke | 3.23x3.54 in (82 x 90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power | 23.7 hp (17.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 48.8 in (123 cm) |
| Height | 77.2 in (196 cm) |
| Wheelbase | 60.6 in (153 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 38.6 in (98 cm) |
| Rear Tread | 38.2 in (97 cm) |
| Rear Tread Range | 38.2/42.9 inches 97/108 cm |
| Weight | 2,601 lbs (1,179 kg) |
| Tires Ag Front | 7-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-24 |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears in three ranges, plus creeper range with mechincal shuttle. |