Yanmar
AF-28
Farm tractor · 1992–1997 · 27 hp
YanmarAF-28
The Yanmar AF-28 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1997. It features a Yanmar 3TNS84 engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNS84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.29 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power Rated | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed shuttle, 16-speed four-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 70 |
| Charging Amps | 35 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 54.5 in (138 cm) |
| Height | 77.4 in (196 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 41.7 in (105 cm) |
Weight
| Weight | 2,767 lbs (1,255 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|