Yanmar
AF336
Farm tractor · 2002–2005 · 36 hp
YanmarAF336
The Yanmar AF336 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Yanmar 2.0L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Series | AF300 Series |
|---|
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | wet disc |
| Rops Type | two-post |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 556/787/994/1300 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
| Hitch Control | position control |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 4TNE84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Power | 36 hp (26.8 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 129.5 in (328 cm) |
|---|---|
| Width | 59.1 in (150 cm) |
| Height | 77.2 in (196 cm) |
| Wheelbase | 72.8 in (184 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 48.4 in (122 cm) |
| Rear Tread | 45.3 in (115 cm) |
| Rear Tread Range | 45.3 to 59.1 inches 115 to 150 cm |
| Weight | 3,197 lbs (1,450 kg) |
| Tires Ag Front | 8-18 |
| Tires Ag Rear | 13.6-26 |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift speeds in four ranges with power shuttle. |
| Clutch | wet disc |