Yanmar
AF645
Farm tractor · 2001–2005 · 45 hp
YanmarAF645
The Yanmar AF645 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Yanmar 4TNV94 engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 18 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV94 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 168.1 ci (2.8 L) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 18 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed power shuttle |
PTO
| Rear Type | 564/756/1073 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,754 lbs (1,702 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 136.4 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 96.9 in (246 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 4,883 lbs (2,214 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|