Yanmar
AF655
Farm tractor · 2001–2005 · 55 hp
YanmarAF655
The Yanmar AF655 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Yanmar 4TNV98 engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 18 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV98 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 18 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed power shuttle |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,754 lbs (1,702 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 138.6 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 64.6 in (164 cm) |
| Height | 97.8 in (248 cm) |
| Wheelbase | 79.1 in (200 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 50.4 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 4,971 lbs (2,254 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|