Yanmar
AF865
Farm tractor · 2001–2005 · 65 hp
YanmarAF865
The Yanmar AF865 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Yanmar 4TNV102 engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 18 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV102 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 249.3 ci (4.1 L) |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 18 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed power shuttle |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 6,614 lbs (3,000 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.3 in (402 cm) |
|---|---|
| Width | 71.3 in (181 cm) |
| Height | 104.7 in (265 cm) |
| Wheelbase | 90.6 in (230 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 7,088 lbs (3,215 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-36 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|