Yanmar
AF880
Farm tractor · 2001–2005 · 80 hp
YanmarAF880
The Yanmar AF880 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2005. It features a Yanmar 4TNV106 engine, and power steering. The transmission is a power shuttle type with 18 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV106 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 269.2 ci (4.4 L) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 18 forward and reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 18-speed power shuttle |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 7,495 lbs (3,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.3 in (402 cm) |
|---|---|
| Width | 71.3 in (181 cm) |
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 90.6 in (230 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 7,496 lbs (3,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|