Yanmar
EF227H
Farm tractor · 2004–2007 · 26 hp
YanmarEF227H
The Yanmar EF227H is a farm tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Yanmar 1.3L 3-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | EF200 Series |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Other
| Mid PTO | 2000 RPM |
|---|---|
| Transmission Type | hydrostatic |
| Rear PTO RPM Details | 540 (1.375) |
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV82A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Bore Stroke | 3.23x3.31 in (82 x 84 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power | 26.5 hp (19.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 115 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 51.8 in (131 cm) |
| Height | 78.7 in (199 cm) |
| Height Rops | 94.1 in (239 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Weight | 2,117 lbs (960 kg) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-20 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |