Yanmar
EF328V
Farm tractor · 2005–2009 · 27 hp
YanmarEF328V
The Yanmar EF328V is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Yanmar 3TNV84 engine. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power Rated | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in four ranges, with shuttle. |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|---|
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
Dimensions
| Length | 120.7 in (306 cm) |
|---|---|
| Width | 55.7 in (141 cm) |
| Height Cab | 78.5 in (199 cm) |
| Height Rops | 77.6 in (197 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
| Front Tread | 43.3 in (109 cm) |
| Rear Tread | 43.9 in (111 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,395 lbs (1,539 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,976 lbs (1,349 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-26 |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|