Yanmar
EF338V
Farm tractor · 2005–2009 · 37 hp
YanmarEF338V
The Yanmar EF338V is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Yanmar 4TNV88 engine. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNV88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133.6 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 37.4 hp (27.9 kW) |
| Power Rated | 37.4 hp (27.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in four ranges, with shuttle. |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|---|
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 58.3 in (148 cm) |
| Height Cab | 77.6 in (197 cm) |
| Height Rops | 76.2 in (193 cm) |
| Wheelbase | 72.8 in (184 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Front Tread | 48.4 in (122 cm) |
| Rear Tread | 45.3 in (115 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,726 lbs (1,690 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,395 lbs (1,539 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|