Yanmar
Ex2900
Farm tractor · 2012–2014 · 28 hp
YanmarEx2900
The Yanmar Ex2900 is a farm tractor manufactured from 2012 to 2014. It features a 28 hp engine, and foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.2 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 28.7 hp (21.4 kW) |
| Power PTO | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Coolant Capacity | 4.7 qts (4.4 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Transmission Description | Three-range hydrostatic transmission controled by dual foot pedals. |
| Oil Capacity | 21.6 qts (20.4 L) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.6 gpm (21.2 lpm) |
| Total Flow | 9.9 gpm (37.5 lpm) |
| Steering Flow | 4.3 gpm (16.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 2100 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 109.5 in (278 cm) |
|---|---|
| Width | 59.1 in (150 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
Weight
| Operating | 2,550 lbs (1,156 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 6.3 gal (23.8 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional steel cab |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 89 in (226 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Yanmar CB75 Backhoe |