Yanmar
F-230
Farm tractor · 1992–1998 · 22 hp
YanmarF-230
The Yanmar F-230 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1998. It features a Yanmar 3TNE82A engine, and two-post steering. It weighs 2,083 lbs (944 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNE82A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed shuttle |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS0 |
|---|
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Width | 47.6 in (120 cm) |
| Height Cab | 76.6 in (194 cm) |
| Height Rops | 75.8 in (192 cm) |
| Wheelbase | 55.9 in (141 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 36.2 in (91 cm) |
| Rear Tread | 37 in (93 cm) |
Weight
cab
| Weight | 2,083 lbs (944 kg) |
|---|
rops
| Weight | 1,940 lbs (879 kg) |
|---|
primary
| Weight | 1,940 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|