Yanmar
F215
Farm tractor · 1987–1992 · 20 hp
YanmarF215
The Yanmar F215 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1992. It features a Yanmar 3TNB82 engine. It weighs 2,216 lbs (1,005 kg).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNB82 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.1 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.46 in (88 mm) |
| Power Gross | 15.4 kW |
| Power Rated | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Available Options | 9-speed gear |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 48.8 in (123 cm) |
| Height | 56.9 in (144 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 40.2 in (102 cm) |
| Rear Tread | 38.2 in (97 cm) |
Weight
| Weight | 2,216 lbs (1,005 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|