Yanmar
F22
Farm tractor · 1983–1987 · 22 hp
YanmarF22
The Yanmar F22 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Yanmar 1.4L 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | Super Forte Series |
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
Other
| Variant F22 | 2WD gear |
|---|---|
| Variant F22d | 4WD gear |
| Variant Fx22 | 2WD power shift |
| Variant Fx22d | 4WD power shift |
| Operator Station | open operator station |
Engine
| Engine | Yanmar 3TNB82U |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 83.1 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Bore Stroke | 3.23x3.39 in (82 x 86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 113 in (287 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 75 in (190 cm) |
| Weight | 2,458 lbs (1,114 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Gear Ranges | Three gears, plus reverse, in three ranges. |