Yanmar
F255
Farm tractor · 1987–1992 · 24 hp
YanmarF255
The Yanmar F255 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1992. It features a Yanmar 1.5L 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | JIS1 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Other
| Variant F255 | 2WD gear |
|---|---|
| Variant F255d | 4WD gear |
| Variant Fx255 | 2WD power shift |
| Variant Fx255d | 4WD power shift |
| Operator Station | open operator station |
| Rear PTO RPM Speeds | 574@2500, 698@2500, 956@2500, 1293@2500 |
| Rear PTO Shaft Diameter | 1.375 |
Engine
| Engine | Yanmar 3TNB84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Bore Stroke | 3.31x3.46 in (84 x 88 mm) |
| Stroke | 3.46 in (88 mm) |
| Power | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 59.1 in (150 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 41.7 in (105 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
| Rear Tread Range | 40.2 to 52 inches 102 to 132 cm |
| Weight | 2,348 lbs (1,065 kg) |
| Tires Ag Front | 7-16 |
| Tires Ag Rear | 11.2-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Gear Ranges | Three gears in three ranges. |