Yanmar
F420
Farm tractor · 42 hp
YanmarF420
The Yanmar F420 is a farm tractor. It features a Yanmar 2.0L 4-cyl diesel engine. The transmission is a synchromesh type with 9 forward and 3 reverse.
Overview
PTO & Hitch
| Rear PTO | live |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 |
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4-cylinder |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Bore Stroke | 3.31x3.54 in (84 x 90 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power | 42 hp (31.3 kW) |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 128.9 in (327 cm) |
|---|---|
| Width | 61.2 in (155 cm) |
| Height | 93.5 in (237 cm) |
| Weight | 3,616 lbs (1,640 kg) |
| Tires Ag Front | 8-16 |
| Tires Ag Rear | 13.6-24 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |