Yanmar
F46D
Farm tractor · 1986–1989 · 46 hp
YanmarF46D
The Yanmar F46D is a farm tractor manufactured from 1986 to 1989. It features a Yanmar 3T95W engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3T95W |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 142.7 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |