Yanmar
FV-220
Farm tractor · 1992–1998 · 21 hp
YanmarFV-220
The Yanmar FV-220 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1998. It features a Yanmar 3TNV82 engine.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV82 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 21.2 hp (15.8 kW) |
| Power Rated | 21.2 hp (15.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,650 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |