Yanmar
FV-270
Farm tractor · 1991–1998 · 27 hp
YanmarFV-270
The Yanmar FV-270 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1998. It features a Yanmar 3TNV84 engine.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 27.1 hp (20.2 kW) |
| Power Rated | 27.1 hp (20.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Available Options | 24-speed four-speed power shift |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |