Yanmar
FV-430
Farm tractor · 1991–1998 · 42 hp
YanmarFV-430
The Yanmar FV-430 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1998. It features a Yanmar 3TNV86 engine. The transmission is a four-speed power shift type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV86 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 42.4 hp (31.6 kW) |
| Power Rated | 42.4 hp (31.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Transmission Description | Four power shift gears in three, ranges, plus additional creeper range. |
| Available Options | 24-speed four-speed power shift |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |