Yanmar
FX17
Farm tractor · 1983–1985 · 17 hp
YanmarFX17
The Yanmar FX17 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a 17 hp engine. The transmission is a three-speed power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 60.7 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed three-speed power shift |