Yanmar
FX255
Farm tractor · 1987–1992 · 24 hp
YanmarFX255
The Yanmar FX255 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1992. It features a Yanmar 3TNB84 engine. The transmission is a partial power shift type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 3TNB84 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.46 in (88 mm) |
| Power Gross | 18.4 kW |
| Power Rated | 24.7 hp (18.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed partial power shift, 18-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 59.1 in (150 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 41.7 in (105 cm) |
| Rear Tread | 40.2 in (102 cm) |
Weight
| Weight | 2,370 lbs (1,075 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|