Yanmar
FX26
Farm tractor · 1983–1987 · 26 hp
YanmarFX26
The Yanmar FX26 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Yanmar 4TNA78 engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a four-speed power shift type with 12 forward and 6 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 4TNA78 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.3 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Four power-shift gears, plus two reverse, in three ranges. |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|