Yanmar
FX42D
Farm tractor · 1983–1986 · 42 hp
YanmarFX42D
The Yanmar FX42D is a farm tractor manufactured from 1983 to 1986. It features a Yanmar 4TNA78T engine. It uses a power shift transmission.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNA78T |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 100.3 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 59 in (149 cm) |
| Height | 78 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 3,902 lbs (1,769 kg) |
|---|