Yanmar
Ke-160
Farm tractor · 16 hp
YanmarKe-160
The Yanmar Ke-160 is a farm tractor. It features a 16 hp engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a collar shift type with 8 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KE Series |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 47.8 ci (0.8 L) |
| Power | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | collar shift |
|---|---|
| Transmission Model | collar shift |
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,127 lbs (511 kg) |
Dimensions
| Length | 92.1 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 41.5 in (105 cm) |
| Height | 85.4 in (216 cm) |
| Wheelbase | 47.5 in (120 cm) |
Weight
| Weight | 1,279 lbs (580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
|---|