Yanmar
T80
Farm tractor · 79 hp
YanmarT80
The Yanmar T80 is a farm tractor. It features a 79 hp engine, and crawler drive. The transmission is a gear type with 12 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | agricultural crawler |
|---|
Mechanical
| Rops Type | canopy |
|---|
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Total Flow | 12.5 gpm (47.3 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | independent |
|---|---|
| Rear Hitch Type | II |
| Rear Lift | 4,400 lbs (1,995 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Engine
| Cooling | liquid-cooled vertical valve-in-head |
|---|---|
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Power | 79 hp (58.9 kW) |
| Rated | 2,600 RPM |
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 92 in (233 cm) |
| Weight | 6,700 lbs (3,039 kg) |
| Weight Kg Hydrostatic | 2,880 |
| Weight Lbs Hydrostatic | 6,350 |
| Track Width Narrow | 52 inches 132 cm |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |