Yanmar
YM1100
Farm tractor · 1977–1982 · 11 hp
YanmarYM1100
The Yanmar YM1100 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1982. It features a Yanmar 0.6L 2-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|
Other
| Variant Ym1100 | 2WD |
|---|---|
| Variant Ym1100d | 4WD |
| Operator Station | open operator station |
Engine
| Engine | Yanmar 2T72 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 38.26 ci (0.6 L) |
| Power | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,700 RPM |
| Pre Heating | glow plugs |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 35.4 in (89 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
| Weight | 1,091 lbs (494 kg) |
| Tires Ag Front | 5x12 |
| Tires Ag Rear | 7x16 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |