Yanmar
YM1301
Farm tractor · 1981–1983 · 13 hp
YanmarYM1301
The Yanmar YM1301 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Yanmar 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. It uses a gear transmission.
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Yanmar 3T70B |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power | 13 hp (9.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Dimensions
| Length | 85 in (215 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 68 in (172 cm) |
| Weight | 1,190 lbs (539 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|